Glosa - Hejtrovská glosa

2021 08

Vážení členové a přátelé Sdružení ČESMAD BOHEMIA,

když v roce 1985 vydal Olympic na svém novém albu Kanagom písničku Jako za mlada, zarazil mne v textu verš „V novinách čtu dobré zprávy stále nejraděj“. Jestli tedy nešlo o informaci, že 3. května v Praze na mistrovství světa v ledním hokeji zvítězili českoslovenští hokejisté ve finálovém utkání proti Kanadě a stali se mistry světa, nedokázal jsem si žádné jiné dobré zprávy vybavit. Že by snad Petr Janda měl na mysli zvolení Michaila Gorbačova generálním tajemníkem ÚV KSSS a zahájení perestrojky? Nebo ho snad potěšila zpráva, že „…hlavním cílem roku 1985, posledního roku 7. pětiletky je zabezpečit úkoly, vytýčené XVI. Sjezdem KSČ, 6. zasedáním ÚV KSČ a plenárním zasedáním OV KSČ k práci Národních výborů, zakotvení v úkolech 7. pětiletky“?

Dnes už bychom těžko dětem vysvětlovali, proč nás slova o dobrých zprávách v novinách z úst rockového hudebníka tahala za uši. Naopak mi nezbývá, než s panem Jandou souhlasit. A netýká se to jen novin, ale celého mediálního prostoru včetně sociálních sítí. Zažíváme totiž takové hnusné období. Když si opět odmyslím sportovní zprávy, tentokráte o našich zlatých olympijských medailích, všude na mě ze zpravodajství kouká koronavirus a s ním spojená pakárna. Druhou možností jsou klimatické změny hrozící peklem na Zemi, které může odvrátit jen Zelený úděl, jehož realizace ovšem přinese Evropě velmi černou budoucnost. To aby člověk dobré zprávy opravdu pohledal. Z vlastní zkušenosti pak vím, že média o ně vůbec nestojí a rozesílání pozitivních tiskových zpráv je práce vskutku sisyfovská.

Samostatnou kapitolou jsou sociální sítě. Zde vyvíjí aktivitu nemalé procento lidí trpících mesiášským komplexem, kteří mají nevyvratitelnou jistotu, že odhalili všechny komploty a konspirace světa a snaží se nám zaslepeným ovcím otevřít oči a vyvést nás z blažené nevědomosti. Protože to kupodivu často nejsou žádní hlupáci, vyhledávají špatné zprávy podporující jejich odhalení v řadě světových jazyků a obětavě nám je překládají. Další skupinou otravující vzduch internetu jsou pak už méně vzdělaní a chytří uživatelé, tak zvaní hateři, kteří reagují nadáváním na jakýkoliv podnět. Napíšete třeba zprávu, že pracovní portál, kde dopravní firmy nabízejí práci řidičům a naopak řidiči hledají zaměstnání, má již padesát tisíc uživatelů. Řekli byste pozitivní informace, ale dozvíte se, že jste darmožrouti, kteří nic nedělají a podporují okrádání řidičů. Informujete, jak se mění proticovidová opatření po Evropě a za to vám vděčný pisatel rovnou sdělí, že jste idiot.

Abychom se tedy ze špatných zpráv a debilních komentářů v již tak dost pohnuté době nezbláznili, začal jsem po vzoru Petra Jandy hledat ty zprávy dobré nebo alespoň veselé. Zde tedy několik titulků dokazujících, že silniční dopravě zatím není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře. Tak třeba Autobible.cz naše chmury z Green dealu rozptyluje titulkem: Skotská jako alternativní palivo? Ano, u společnosti Glenfiddich jezdí tři tahače spalující „whisky“. O to, že by řidiči upíjeli z nádrže, ale strach mít nemusíte, neboť ve skutečnosti jde o bioplyn, pro jehož výrobu je využíván odpad z produkce whisky. Autoforum.cz zase píše: „Skryté měření rychlosti ukázalo svou pravou tvář, stalo se i politicky neudržitelným“. Ani v tomto případě není třeba se předčasně radovat. Jedná se totiž o zprávu z Austrálie, kam čeští dopravci jezdí opravdu zřídka. A na konec si necháme titulek přímo z webu Ministerstva dopravy: „Modernizace D1 bude začátkem října hotová“. Bohužel i zde ministerstvo prokázalo svůj smysl pro poněkud černý humor. Modernizace sice hotová bude, ale bohužel z ní byla vyjmuta rekonstrukce mostu Šmejkalka na jednom z nejvytíženějších úseků Mirošovice ­ Hvězdonice, která bude omezovat dopravu minimálně do roku 2024. No, nejsem já taky ten hater, který zkazí každou dobrou zprávu?

cz

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se