Glosa - Profesionál nebourá

2021 07

Vážení členové a přátelé Sdružení ČESMAD BOHEMIA,

vzpomínáte si, jestli jste se v mládí radili s psychologem, jak prožít prázdniny a jak si je co nejlépe užít? Myslím, že to nebylo třeba. A přestože naše letní dobrodružství byla ve skutečnosti méně dramatická než ta ve foglarovkách a nedalo by se na ně opakovaně koukat jako na filmy s Tomášem Holým, ve vzpomínkách se jim dost podobají. Dneska je situace docela jiná. Prázdniny pro nás nemají dva měsíce, jsme rádi, když dáme vcelku dva týdny dovolené, zato z internetu se na nás valí rady psychologů, jak s nimi naložit, jedna za druhou. Velmi často se shodují na doporučení, že je záhodno zcela se odříznout od internetu, zvláště pak mailové pracovní komunikace a nejlépe od telefonu vůbec.

Neříkám, že to je špatná rada, ale s její realizací bude mít asi leckdo problém. Speciálně mám pocit, že v silniční dopravě, která běží nepřetržitě, ale zdaleka nejen po vyjetých kolejích, to bude těžké zadání. Vždyť je třeba neustále reagovat na měnící se požadavky zákazníků, vnější vlivy dané počasím, aktuálním stavem provozu a infrastruktury, ale také na změny legislativy a byrokratických omezení, dnes často i epidemiologických. Dopravci opravdu nemívají celozávodní dovolenou, což všem připadá samozřejmé. Ani v době nejpřísnějších lockdownů a uzavřených hranic se kamiony nezastavily a jen tak mohla ekonomika a celý život běžet dál. Je tedy pravda, že se nezastavila, ale řekněme, že si poněkud škobrtla. To škobrtnutí pociťujeme stále a šíří se po celém světě jako kruhy po rybníce, do kterého nějaký nezbeda hodil kámen. Tu někde chybí součástky a výroba se přerušuje a zastavená fabrika najednou nepotřebuje komponenty, které jsou už naložené na kamionech. Ty zas chybí tam, odkud je třeba urgentně odvézt něco, na co se jinde tvoří fronty a tak dokola. Než se tyhle vlny zklidní a bude možné s nějakou rozumnou mírou jistoty zas dopravu plánovat, uběhnou měsíce a možná nějaký ten rok. No a za této situace si vypněte telefon a odpojte se od pracovní komunikace! Ale možná opravdu ti psychologové mají pravdu a my jen přičítáme své práci zbytečně velkou důležitost. Vždyť i náš pan prezident se prý již oprostil od svého legendárního Aligátora a telefon nemá vůbec. A že řídí vetší podnik, než je dopravní firma.

Ono udílení rad je vůbec nevděčný úkol. Málokdo totiž o rady stojí, když přece všechno sám ví a dělá nejlépe. S tímto nevděčným úkolem se ČESMAD BOHEMIA také rozhodl popasovat na poli bezpečnosti. Právě se začátkem prázdnin odstartoval další dopravně bezpečnostní projekt realizovaný za podpory Fondu zábrany škod spravovaného ČKP, tentokrát nazvaný Řidič profesionál nebourá, aneb začínáme u sebe. V jeho rámci také vznikly komiksy, ze kterých jsme poskládali obálku tohoto čísla Transport magazínu. Neradíme, nestrašíme, apelujeme na stavovskou čest profesionálů. Totéž činí v audio spotech vysílaných na řadě českých rádií postava Českého truckera, který promlouvá hlasem Jiřího Dvořáka (dabér Daniela Craiga v roli Jamese Bonda). Všechny spoty si můžete pustit a komiksy prohlédnout na www.profesionalneboura.cz. Je nám jasné, že každý řidič moc dobře ví, jak má udržovat bezpečnou vzdálenost, upevnit náklad nebo správně předjíždět. Kdyby mu ale charismatický hlas agenta 007 připomněl, že profesionál nejenže pravidla zná, ale také je ctí, bylo by na silnicích bezpečněji a prestiž řidičského povolání by nebyla jen vzpomínka z černobílých filmů. Přeji vám tedy bezpečné prázdninové cesty, za volantem s telefonem v handsfree, a kdo má na to odvahu, tak dovolenou zcela bez telefonu.

cz

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se